Jak wybierać oświetlenie do domu?

Urządzając mieszkanie prędzej czy później będziesz musiał zmierzyć się z wyborem odpowiedniego oświetlenia. Aby w mogło ono pełnić swoją funkcję i zarazem ciekawie się prezentowało, eksponując walory pomieszczeń, warto przy wyborze oświetlenia wziąć pod uwagę kilka aspektów, jakich? O tym opowiem za chwilę.

Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie?

Aranżacja wnętrz jest dziedziną, która łączy w sobie praktyczne zastosowanie oraz estetykę, odpowiednie wyważenie tych elementów, skutkuje powstaniem niepowtarzalnych wnętrz, których użytkowanie jest komfortowe zarówno dla domowników, jak i ich gości. Jeżeli zastanawiasz się jak wybrać oświetlenie, wiedz, że warto wziąć pod uwagę takie aspekty jak:

  • Funkcję pomieszczeń, w których będą montowane
  • Wielkość wnętrz i ich wystrój
  • Funkcje danych punktów oświetleniowych.

1-salon

lampa_podlogowa_zuiver_tripod_black-1

Jak wybrać oświetlenie?

Głównym czynnikiem decydującym o wyborze oświetlenia jest funkcja, jaką dane pomieszczenie pełni. Inne światło jest potrzebne w salonie, inne w kuchni i inne w sypialni. W salonie, gdzie spędzamy dużo czasu i podejmujemy gości, potrzebne jest jasne światło, najlepiej odgórne, jednak poza nim warto mieć na przykład lampkę, która będzie używana wieczorem. Jasne oświetlenie jest również potrzebne w kuchni, w sypialniach, gdzie najczęściej śpimy i spędzamy wieczory, można pozwolić sobie na kinkiety, które oświetlają mniejszą powierzchnię i dają mniej światła. Na ogół pomieszczenia, w których spędzamy czas najczęściej i w różny sposób mają zamontowane kilka źródeł światła, tak by móc optymalnie dopasowywać się do potrzeb domowników, w różnych okolicznościach.

W miejscach takich jak klatki schodowe, schody, czy przedpokoje, gdzie nie przebywamy cały czas, a jedynie przechodzimy przez nie do innych pomieszczeń, warto pomyśleć o oświetleniu ze wbudowaną fotokomórką, która będzie uruchamiała światło, kiedy wyczuje ruch, czyli jeżeli ktoś do takiego pomieszczenia wejdzie. Czujnik możemy ustawić na dowolny czas, tak by gasił światło, kiedy nie jest ono już potrzebne, co jest nie tylko wygodnym, ale i ekonomicznym rozwiązaniem.
kinkiety-salon

kinkiety

Wybierając oświetlenie, musimy wziąć pod uwagę wysokość pomieszczeń i ich wielkość, gdyż za pomocą oświetlenia możemy optycznie pomniejszyć lub powiększyć wnętrza, co warto wykorzystać, by uzyskać najlepszy efekt. W tym przypadku kierujemy się prostą zasadą, jasność uwypukla, a ciemność maskuje. W niskich pomieszczeniach konieczne są jasne, najlepiej odgórne punkty oświetleniowe, lub kinkiety, w których strumień światła będzie skierowany do góry, taki zabieg rozjaśni sufit i nieco powiększy wnętrze. Kiedy chcemy sprawić, żeby pomieszczenie wydawało się mniejsze, zamontujmy punktowe oświetlenie, najlepiej na ścianach i skierujmy światło w dół, tak by oświetlało ściany, a sufit pozostawał ciemny, dzięki temu pomieszczenie będzie wyglądać na bardziej przytulne.

zyrandol-klasyczny

zyrandol-jadalnia

Jakie są rodzaje oświetlenia?

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów oświetlenia, wśród których możemy wymienić wszystkim znane lampy sufitowe, nazywane potocznie żyrandolami oraz plafony, kinkiety montowane do ścian, lampy zarówno te wolno stojące, jak i lampki ustawiane na meblach oraz z oświetlenie wbudowane.

Oświetlenie odgórne jest najpopularniejsze i znajduje się w większości pomieszczeń, daje ono dużo światła i równomiernie oświetla całe wnętrza, co jest wygodne tam, gdzie spędzamy dużo czasu. Kinkiety są często stosowanym oświetleniem dodatkowym, w pomieszczeniach, które pełnią wiele funkcji, na przykład pokoje dzienne, które są jednocześnie sypialniami, zmieniają się w nie, za pomocą delikatniejszego i rozproszonego światła. Kolejnym rodzajem oświetlenia są lampy, zarówno te nieduże, jak i wysokie wolno stojące na podłodze stanowią nie tylko źródło światła, ale i przede wszystkim zdobią wnętrza. Piękna lampa może być elementem, który zmieni nawet proste wnętrze w mające to coś. Wbudowane oświetlenie na ogół jest stosowane w celu uwypuklenia pewnych cech, powiększenia lub zmniejszenia pomieszczeń oraz stworzenia iluzji optycznej.

lampa-podlogoa

lampa1

nowoczesna-lampa

Reklamy

Jeden komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s