Kolor ma znaczenie – czyli co i jak pomalować, żeby dobrze się mieszkało?

O znaczeniu kolorów i ich wpływie na ludzi wiadomo nie od dziś. Wpływ ten możemy zaobserwować na prostym przykładzie tego, że inaczej czujemy się w pomieszczeniach o jasnych kolorach, inaczej tam, gdzie dominują ciemne odcienie. Znajomość znaczenia kolorów oraz ich wpływu na naszą psychikę jest bardzo ważna w aranżacji wnętrz. Za pomocą koloru możemy sprawić, że nasz dom będzie miejscem przyjaznym i spokojnym, gdzie zarówno domownicy, jak i goście będą się doskonale czuli. Jak dobrać kolory do konkretnych pomieszczeń, jakie kolory ze sobą łączyć, a jakich nie? O tym i wielu innych rzeczach dowiecie się z poniższego tekstu.

Dlaczego kolory wpływają na ludzi?

Kolory mają znaczenie głęboko zakorzenione w kulturze i w zależności od kultur ich odbiór może się od siebie różnić. Tak na przykład w kulturze zachodu kolor czarny jest kojarzony ze śmiercią i żałobą, z kolei w kulturach wschodnich, np. indyjskiej kolorem konotatywnym śmierci jest z kolei biel. Na to, jak kolory wpływają na człowieka, większy wpływ mają fizyka i biologia, niż znaczenie kolorów utrwalone w różnych kulturach. Zacznijmy od samego koloru, kolor w fizyce nie istnieje, jest to jedynie światło odbite od przedmiotu o różnej długości fali i za pomocą naszych oczu i mózgu zinterpretowane, jako kolor. To długość fali decyduje właśnie o tym, jaki kolor widzimy, w skrócie kolory zimne mają krótkie fale, a kolory ciepłe cechuje to, że ich fale są dłuższe. Odbiór kolorów jest czysto subiektywny i ten samo kolor może być różnie odbierany przez różne osoby, w zależności od innych czynników, takich jak ilość światła oraz w otoczeniu, jakich innych kolorów się on znajduje.

Jak ma się długość fali poszczególnych kolorów, do tego, jak wpływają one na człowieka? Tutaj od fizyki przejdziemy do biologii, kolory ciepłe, jak już wspomniałam, mają długie fale, zatem mózg, aby je przetworzyć, zużywa więcej energii, tym samym przyspiesza nasz metabolizm, a my czujemy się pobudzeni. Z kolei kolory zimne, mają fale krótkie, mózg przetwarza je szybciej, zużywając przy tym znacznie mniej energii, co w efekcie powoduje spowolnienie metabolizmu i  uspokajające działanie tych barw.

Kolory sąsiadujące i dopełniające się

Kolory dzielą się na kilka kategorii, większość z was zna podział na barwy zimne i ciepłe. Do kolorów zimnych zaliczamy te, które mają więcej barwy niebieskiej, czyli odcienie niebieskiego, fioletu i zieleni. Z kolei kolory ciepłe to te, które powstają z przewagi barwy czerwonej, czyli odcienie czerwieni, pomarańczowego, różu. Do zrozumienia podziału na kolory sąsiadujące i dopełniające pomocne będzie koło kolorów, które jest poniżej. Kolory sąsiadujące to te, które znajdują się obok siebie, z kolei kolory dopełniające, nazywane też kontrastowymi, znajdują się po przeciwnych stronach koła. Poza kolorami ciepłymi i zimnymi, sąsiadującymi i dopełniającymi się, znajdują się jeszcze kolory bazowe, lub inaczej mówiąc stonowane, a mowa tutaj o bieli, czerni, szarości i beżu. Pomijając czerń, wszystkie wyżej wymienione kolory stanowią doskonałą bazę w wystroju wnętrz, zwłaszcza jeżeli chodzi o kolor ścian. Biel i szarość, doskonale komponują się z większością kolorów, beż jest nieco trudniejsza, ale też daje radę.

tarcza-zegara-do-druku-naklejane-pdf

Jak łączyć ze sobą kolory?

Łączenie kolorów nie jest sztuką, którą udaje się opanować każdemu, jednak wystarczy trzymać się kilku zasad, aby nie popełniać najgorszych błędów. Po pierwsze najlepiej łączyć ze sobą kolory sąsiadujące, łączenie kolorów kontrastowych może być udanym zabiegiem, jednak na ogół potrzeba dużego wyczucia, aby wymieszać je tak, aby efekt nie raził w oczy. Łączenie kolorów kontrastowych najlepiej udaje się w wypadku operacji syntezujących biel i czerń, te kolory zawsze wyglądają ze sobą dobrze, a rezultat na ogół jest świetny. W przypadku innych, dopełniających kolorów, czasem lepiej niech jeden zamieszka na ścianie, a drugi na przykład na dodatkach. Łącząc ze sobą kolory dopełniające, uzyskamy wyrazisty efekt, gdyż kolory po przeciwnej stronie koła kolorów wzajemnie się podkreślają.

Często zadajemy sobie pytanie, czy łączyć ze sobą kolory ciepłe i zimne?

Szczerze mówiąc najlepiej nie. Co prawda niektóre takie kompozycje są interesujące i naprawdę fajnie wyglądają, jednak w większości przypadków połączenia te są po prostu słabe, niedopasowane i zamiast stylowego wnętrza wychodzi nam kiczowata klapa. Wybierając kolory ścian, warto pamiętać, że optymalna liczba kolorów, jakie powinniśmy ze sobą łączyć w jednym pomieszczeniu to 3. Przy czym najlepiej, aby jednym z tych kolorów był kolorem bazowym (biały, szary, beżowy) i znajdował się na 70% powierzchni ścian, pozostałe 30% możemy dowolnie rozdysponować między pozostałe kolory, jakie wybraliśmy do danego wnętrza.

laczenie-kol

Na co zwrócić uwagę wybierając kolory do konkretnych pomieszczeń?

Na pewno i wam zdarzyło się, że podczas oglądania dostępnych kolorów na płaskich wzornikach jakiś odcień prezentował się rewelacyjnie, a po pomalowaniu nim ścian nie wyglądał już tak oszałamiająco. To nic dziwnego, ponieważ na to, jak widzimy kolory, składa się wiele czynników, takich jak ilość i kąt padania światła na daną barwę oraz rodzaj powierzchni, na jaką jest ona nakładana. Zatem zanim zaczniesz wybierać kolory, weź pod uwagę to, z której strony w danym pomieszczeniu są okna. W przypadku ekspozycji okien po stronie wschodniej możemy zdecydować się na zimne kolory, gdyż jasne, poranne światło, nieco je ociepli. Ekspozycja zachodnia jest najlepsza dla odcieni neutralnych a północna dla kolorów ciepłych, ponieważ w przypadku pomieszczeń z oknami po tej stronie ilość wpadającego światła jest minimalna, a dodatkowe zastosowanie zimnych kolorów mogłoby tylko jeszcze bardziej przytłoczyć takie pomieszczenie. Najlepsze do aranżacji są pomieszczenia z oknami wychodzącymi na południe, ponieważ one są dobrze oświetlone przez największą część dnia i możemy tutaj wybierać kolory wedle własnego gustu.

Kolejnym czynnikiem, jaki jest bardzo istotny, aby wybrany kolor podkreślał piękno danego pomieszczenia, jest jego wielkość, zarówno pod względem powierzchni, jak i wysokości. Jasne kolory powiększają pomieszczenia, ciemne odwrotnie. Jeżeli nasze mieszkanie nie jest za wysokie, a my chcemy je optycznie podwyższyć, malujemy sufit na biało. Jeżeli chcesz, aby pomieszczenie wydawało się niższe, ma to zazwyczaj miejsce w przypadku mieszkań w kamienicach, zdecyduj się na sufit w ciemnym kolorze.
Kolor ścian jest jednym z pierwszych elementów aranżacji wnętrza, które rzuca się w oczy, kiedy wchodzimy do jakiegoś pomieszczenia, jednak niejedynym. Na to, jak prezentuje się pokój, wpływa również podłoga i meble, zarówno jedne, jak i drugie warto wziąć pod uwagę, wybierając kolor farby, tak, aby wszystkie te elementy tworzyły harmonijną całość.

Jaki kolor do jakiego pomieszczenia?

Wybór kolorów do określonych pomieszczeń, ze względu na to, że oddziałują one na ludzi, można zoptymalizować, tak, aby idealnie komponowały się one z miejscem i jego przeznaczeniem.

Idealne kolory do salonu

Salon na przykład jest miejscem, gdzie toczy życie towarzyskie domowników, to tutaj przyjmujemy gości, często przesiadujemy całe popołudnia i wieczory, dlatego też idealnie w pomieszczeniu tym sprawdzi się biel ze względu na to, że kolor ten poprawia samopoczucie i koi emocje. Brąz dający poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, beż działający odprężająco, lub szarość będąca najbardziej neutralnym z kolorów, również dobrze sprawdzą się w salonie. Wspomnianą szarość możemy ożywić czerwienią i żółtym. Czerwony to najbardziej intensywny kolor, który motywuje do działania, żółty jest kolorem radości.

sal

salon-bez

salon-bialy

salon-szarosc

salon5

Idealne kolory do kuchni

Kuchnia w każdym domu jest wyjątkowym miejsce, które często jest takim niepisanym salonem. W kuchni toczy się życie rodzinne, gotujemy i jemy, czasami też podejmujemy gości, idealne kolory do tego pomieszczenia to na przykład odprężający i symbolizujący harmonię kolor zielony lub inspirujący i poprawiający nastrój kolor żółty. W przypadku kuchni podobnie jak w salonie sprawdzą się również stonowane beże i szarości. Ze względu na to, że kuchnia jest takim specyficznym pomieszczeniem, w którym pełno wszelkiego rodzaju relingów, pojemniczków, przyprawników, i innych akcesoriów kuchennych, można wprowadzić kolor za ich pomocą. W takim przypadku ściany malujemy na spokojny, bazowy kolor i ożywiamy go za pomocą kolorowych gadżetów, jest to idealne rozwiązanie dla tych osób, które lubią kolory, ale nie koniecznie na ścianach.

zolta-kuchnia-1

196_53a1ac6f4e216

szara-kuchnia-z-kamiennym-blatemmain

zolta-kuchnia

Idealne kolory do sypialni

Sypialnia jest miejscem odpoczynku, w którym szukamy wytchnienia po trudach całego dnia, zatem warto wykorzystać tam uspokajające chłodne barwy. Ta intymna świątynia przeznaczona tylko dla domowników, dobrze sprawdzi się w fioletowej szacie, kolor ten wprowadza marzycielski nastrój i doskonale odpręża. Ponadto kolor miłości, namiętności i pasji, stymulujący do działania, czyli czerwony do sypialni jest wręcz wskazany, byle nie było go za dużo, ponieważ czerwony w nadmiarze może powodować agresję, dzieje się tak, gdyż jest to kolor, która najsilniej stymuluję naszą psychikę. W sypialni dobrze będziemy się czuli również w otoczeniu ciemnej zieleni, który rozluźnia i łagodzi napięcia, przez co ułatwia zasypianie.

Modern  interior design of bedroom with a nice bed and a table
Modern interior design of bedroom with a nice bed and a table

sypialnia_nowoczesny_bialy_czarny_fioletowy_5180565

sypialnia_nowoczesny_romantyczny_bialy_czerwony_6633694

Idealne kolory do pracowni

Jeżeli mamy w domu jeszcze pracownię, ja na przykład mam, wybierając kolory, warto zastanowić się, które będą dobrze wpływały na to, aby dobrze się nam tam pracowało. Bierzmy pod uwagę te kolory, które wzmagają kreatywność i pobudzają do działania i będą nam się podobać. Bo jak można efektywnie pracować w otoczeniu barw, których nie lubimy? Wybierając najlepsze kolory do pracowni, powinniśmy wziąć pod uwagę pomarańczowy, ponieważ jest to inspirująca barwa, która mimowolnie kojarzy się z młodością. Czerwony, który motywuje do działania i przyspiesza metabolizm też będzie ja ulał no i biel, w końcu to kolor, który korzystnie wpływa na naszą intuicję, zatem praca będzie efektywniejsza i przyjemniejsza.

2

aranzacja-domowego-gabinetu

kolor_do_biura

Reklamy

5 komentarzy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s